13 grudnia 2024 roku odbyło się XX Forum Cen Transferowych. Forum pełni rolę unikalnej platformy dialogu między administracją podatkową a podatnikami, doradcami i środowiskiem naukowym. Tym razem głównym przedmiotem obrad były transakcje finansowe i wiążące polecenia uregulowane w KSH.
Forum zainaugorował Podsekretarz Stanu Jarosław Neneman, po którym głos zabrał Dyrektor Cezary Krysiak. Omówione zostały działania związane z polską prezydencja w UE. Zasygnalizowano również potrzebę „declutteringu” prawa podatkowego, czyli jego uproszczenia i uporządkowania. Podczas Forum Ministerstwo Finansów reprezentowali ponadto Dyrektor Klara Kowalska, Główny Specjalista Maciej Gronek i Naczelnik Wydziału Artur Tonia.
Prezentacja prac grup roboczych
Głównym punktem wydarzenia było omówienie efektów prac dwóch grup roboczych:
- Grupa Robocza nr 14 ds. transakcji finansowych, reprezentowana przez Annę Wcisło (Crido) i Tomasza Kluska (KPMG);
- Grupa Robocza nr 15 ds. Kodeksu Spółek Handlowych, reprezentowana przez Jacka Bajgera (KPMG), Sylwię Mroczkowską-Adamiak (PGE) oraz Pawła Chrupka.
Początkowo dyskusja koncentrowała się wokół propozycji nowelizacji art. 11r Ustawy o CIT. Grupa nr 14 postulowała indywidualne podejście przy rozpatrywaniu, czy analiza porównawcza dla danej transakcji finansowej powinna zostać zaktualizowana po trzech latach od daty sporządzenia ostatniego benchmarku. Rekomendowano konieczność zbadania, czy w analogicznych warunkach w przypadku porównywalnych transakcji podmioty niepowiązane również zaktualizowałyby cenę. Podkreślono także, że badanie porównywalności powinno uwzględniać okoliczności znane podatnikowi w momencie sporządzania analizy.
Z kolei Grupa nr 15 zwróciła uwagę na ryzyka podatkowe i możliwą odpowiedzialność karnoskarbową związaną z wydawaniem wiążących poleceń przez spółki dominujące. Omówiono potencjalne mechanizmy naprawiania szkody, takie jak kompensata, o której mowa w § 9 Rozporządzenia TP, a w wyjątkowych przypadkach, korekta cen transferowych w rozumieniu art. 11e Ustawy o CIT.
Uwagi i komentarze do projektów rekomendacji można zgłaszać do 31 stycznia 2025 roku.
Plany na przyszłość
Na zakończenie Dyrektor Klara Kowalska poinformowała o niedawno wprowadzonym usprawnieniu – aktualnie mamy możliwość składania TPR przez profil na portalu e-Urząd Skarbowy. Uczestnicy Forum dowiedzieli się także, że w następnym roku Ministerstwo Finansów planuje aktualizację schemy TPR. Z kolei w ramach Forum rozważane jest ukierunkowanie prac na analizę praktyk z obszaru cen transferowych, które obowiązują w innych jurysdykcjach podatkowych.
XX Forum Cen Transferowych potwierdziło zaangażowanie Ministerstwa Finansów w dialog z ekspertami TP z różnych środowisk i branż. Stowarzyszenie Centrum Cen Transferowych niezmiernie dziękuje Ministerstwu Finansów za możliwość uczestnictwa w pracach Forum. Jednocześnie pragnęlibyśmy podziękować naszym Członkom za ich wkład w pracę grup roboczych oraz udział w dyskusji.