Przejdź do treści

Ostatnie dni na złożenie CBC-R

Niektórzy z nas już przesłali informację CBC-R (Country-by-Country-Reporting), inni są w trakcie finalizacji tego procesu. Niezależnie od etapu, na którym się znajdujemy, przypominamy o najważniejszych informacjach związanych z tym obowiązkiem sprawozdawczym.

Terminy

Zgodnie z art. 83 Ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (Dz.U.2024.1588 t.j.; dalej: UWIP), termin na przekazanie Szefowi KAS informacji o grupie podmiotów wynosi 12 miesięcy od dnia zakończenia roku obrotowego. Dla jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, informację należy przesłać do 31 grudnia 2024 roku. Informację można wypełnić online, przy wykorzystaniu formularza webowego udostępnionego przez Ministerstwo Finansów.

Na stronie Ministerstwa Finansów znajdzimy również informator, który stanowi istotne wsparcie dla polskich podatników podczas pracy nad CBC-R.

Kogo dotyczy CBC-R, a kogo CBC-P?

Obowiązek przygotowania CBC-R spoczywa na grupach podmiotów, których skonsolidowane przychody przekroczyły w roku obrotowym 750 mln EUR lub 3 250 mln PLN, w zależności od waluty w jakiej sporządzane jest skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Zasadniczo CBC-R składa jednostka dominująca. Wyjątkowo mogą go sporządzić inne jednostki, specjalnie wyznaczone do tego przez grupę podmiotów (art. 84 UWIP).

Polski podatnik w powiadomieniu CBC-P, informuje Szefa KAS, czy sam jest odpowiedzialny za złożenie CBC-R. Jeśli nie, wskazuje jednostkę raportującą oraz kraj, w którym zostanie przekazana informacja o grupie podmiotów. CBC-P również można wypełnić za pomocą formularza elektronicznego, który dostępny jest na stronie podatki.gov.pl. CBC-P składamy do 3 miesiąca po zakończeniu roku obrotowego (art. 86 ust. 1 UWIP).

Możliwe sankcje

Choć sam formularz CBC-P nie należy do najbardziej skomplikowanych, odradzamy odkładanie jego wysyłki na ostatnią chwilę. Podobnie nie warto zwlekać ze sporządzeniem informacji o grupie podmiotów (CBC-R).

Niewypełnienie przywołanych obowiązków, a także przekazanie informacji niepełnej lub niezgodnej z posiadanymi danymi, grozi karą pieniężną, która może sięgać 1 mln PLN (art. 90 ust. 1 w zw. z art. 91 ust. 1 UWIP).

Należy pamiętać także o możliwych sankcjach karnoskarbowych:

Art.  80d Ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz.U.2023.0.654 t.j.)

§  1.  Kto, działając w imieniu lub interesie podatnika, wbrew przepisom ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, składa nieprawdziwą informację dla celów informacji o jednostkach wchodzących w skład grupy podmiotów, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.

§  2.  W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Maksymalna wysokość grzywny może być znacząca. Obecnie sięga ona 13,76 mln PLN, a w 2025 roku kwota ta wzrośnie do prawie 15 mln PLN.

W przypadku gdy polski podatnik został wyznaczony do sporządzenia CBC-R, ale dysponuje niepełnymi danymi, ustawa przewiduje pewne wyłączenie karalności. Zgodnie bowiem z art. 85 UWIP, jeśli podatnik nie otrzymał kompletnych informacji od jednostki dominującej, może przekazać wyłącznie dane, którymi dysponuje. Należy jednak pamiętać, aby o tym fakcie poinformował Szefa KAS w składanym raporcie.

Nowe wyzwania na kolejne lata

Rok 2025 przynosi nowe wyzwania w zakresie raportowania podatkowego dla międzynarodowych grup kapitałowych. W połowie 2024 roku znowelizowano Ustawę z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz.U.2023.0.120 t.j.) w celu implementacji postanowień Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2101 z dnia 24 listopada 2021 roku zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały.

Zgodnie z nowymi przepisami, jednostki wchodzące w skład międzynarodowych grup kapitałowych będą zobowiązane do publicznego ujawniania sprawozdania o podatku dochodowym w podziale na kraje. Dla podmiotów, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, pierwsze sprawozdanie o podatku dochodowym dotyczyć będzie roku 2025.

Nowe regulacje nakładają na kierownika jednostki konkretne zadania. W terminie 12 miesięcy od dnia bilansowego kierownik jednostki będzie zobligowany do złożenia sprawozdania w KRS oraz zamieszczenia go na oficjalnej stronie internetowej spółki, gdzie powinno być ono dostępne przez co najmniej 5 lat.


©
Michał Czech

Członek Stowarzyszenia Centrum Cen Transferowych. Specjalista wiodący ds. cen transferowych i analiz porównawczych w TAURON Obsługa Klienta Sp. z o.o.

Materiał chroniony prawem autorskim. Materiał może być rozpowszechniany pod warunkiem podania źródła (adresu strony internetowej) oraz nazwiska autora. Autor ani Wydawca nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie materiału.

Copy link