Przejdź do treści

Usługi brokerskie a ceny transferowe

W ostatnim czasie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS) wydał kolejną interpretację podatkową w sprawie kwalifikacji usług brokerskich na gruncie przepisów o cenach transferowych. Interpretacja ta potwierdza stanowisko prezentowane już wcześniej przez DKIS. Jednocześnie przynosi nowe istotne wyjaśnienia dla podmiotów świadczących usługi brokerskie w grupach kapitałowych.

Wartość transakcji

Zgodnie z interpretacją indywidualną DKIS z dnia 19 sierpnia 2024 roku (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.338.2024.1.BS), wartość transakcji kontrolowanej w przypadku usług brokerskich powinna obejmować wynagrodzenie brokera (prowizję) oraz refakturowane opłaty giełdowe. Co istotne, wartość obrotu towarami giełdowymi czy instrumentami finansowymi nie powinna być uwzględniana przy ustalaniu wartości transakcji.

DKIS potwierdził, że obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych powstaje, gdy suma wynagrodzenia brokera i refakturowanych opłat przekracza ustawowy próg 2 mln PLN (art. 11k ust. 2 pkt 3 Ustawy o CIT), nawet jeśli samo wynagrodzenie (prowizja) go nie przekracza. Jednocześnie w interpretacji tej przeczytamy, że przeniesienie wartości towarów giełdowych między podmiotami powiązanymi w ramach usługi brokerskiej nie powinno być kwalifikowane jako odrębna transakcja kontrolowana.

Charakter prawny umowy brokerskiej

Organ interpretacyjny przychylił się do stanowiska wnioskodawcy, który akcentował, że usługi brokerskie polegają na działaniu w imieniu własnym, ale na rachunek klienta. Broker nie staje się właścicielem przedmiotu transakcji a jedynie pośredniczy w obrocie towarami lub instrumentami finansowymi. W konsekwencji wartość obrotu jest neutralna dla podstawy opodatkowania brokera.

DKIS dostrzegł, że umowa brokerska zachowuje pewną analogię względem umowy komisu z perspektywy jej skutków podatkowych i prawnych. Jest to o tyle zasadne, że art. 38b ust. 5 pkt 2 ustawy o giełdach towarowych, nakazuje odpowiednie stosowanie do umowy brokerskiej przepisów Kodeksu cywilnego, które dotyczą umowy komisu.

Stanowisko DKIS jest zgodne z wytycznymi zawartymi w Informatorze TPR. W odpowiedzi na pytanie 106 Informatora TPR wskazano, że dla usług brokerskich świadczonych na rynku ubezpieczeniowym wartością właściwą transakcji jest wynagrodzenie brokera. Podobnie w przypadku transakcji komisowych rekomenduje się raportowanie jedynie marży komisowej jako wartości transakcji kontrolowanej, bez uwzględniania wartości przedmiotów wziętych w komis (pkt 82 Informatora TPR).

Refaktura opłat

Interpretacja potwierdza, że przeniesienie kosztów opłat giełdowych na usługobiorcę jest elementem uzupełniającym względem transakcji głównej. Opłaty te jednak powinny być uwzględniane przy ustalaniu wartości transakcji kontrolowanej. Wniosek ten jest zgodny z interpretacją ogólną Ministra Finansów z 9 grudnia 2021 roku (nr DCT2.8203.2.2021), która wskazuje, że transakcja kontrolowana może składać się z głównego elementu oraz elementów ubocznych, komplementarnych i pomocniczych. Na podobną wskazówkę natkniemy się również w Informatorze TPR (pkt 40 Informatora TPR).

Mniej dokumentacji

Omawiana interpretacja, wraz ze wcześniejszymi interpretacjami wydanymi 3 stycznia 2023 roku (sygn. 0111-KDWB.4010.96.2022.1.HK oraz 0111-KDWB.4010.97.2022.1.HK), tworzy spójną linię wykładni prawa, która powinna ułatwić podatnikom prawidłowe raportowanie takich transakcji. Stanowisko przyjęte przez DKIS nie tylko trafnie oddaje ekonomiczną istotę usług brokerskich, ale przede wszystkim może prowadzić do znaczącego zmniejszenia obowiązków dokumentacyjnych.


©
Michał Czech

Członek Stowarzyszenia Centrum Cen Transferowych, ekspert w biurze cen transferowych PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Materiał chroniony prawem autorskim. Materiał może być rozpowszechniany pod warunkiem podania źródła (adresu strony internetowej) oraz nazwiska autora. Autor ani Wydawca nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie materiału.