Przejdź do treści

10 lat APA w Polsce – statystyki MF, komentarz CCT

Minęło 10 lat od czasu wprowadzenia instytucji uprzednich porozumień cenowych (APA) w Polsce. Przedstawiamy statystyki APA za lata 2006-2015 oraz  wniosek o udzielenie informacji publicznej w tej sprawie oraz komentarz CCT w Rzeczpospolitej.

Cytowanie treści ze strony cct.org.pl może się odbywać pod warunkiem podania adresu strony internetowej cct.org.pl.

Dziesięć lat funkcjonowania porozumień w sprawach cen transakcyjnych pokazało, że jest to instytucja bardzo potrzebna. Przynosi korzyści nie tylko konkretnym podatnikom, ale też ogólnie administracji podatkowej. Udało się bowiem stworzyć w Ministerstwie Finansów kompetentny zespół zajmujący się sprawami cen transferowych. Jego członkowie korzystają z doświadczeń OECD i Komisji Europejskiej. Zdobytą w międzynarodowych gremiach wiedzę przekazują urzędom skarbowym i urzędom kontroli skarbowej, co wpływa na podniesienie merytorycznego poziomu kontroli w skomplikowanych sprawach dotyczących cen transferowych. Wprawdzie zawieranie porozumień cenowych wiąże się z istotnymi opłatami administracyjnymi uiszczanymi przez podatników, ale wygląda na to, że wpływy z tych opłat zostały właściwie wykorzystane. MF zakupiło bowiem bazę danych, która służy do typowania podmiotów do kontroli oraz jest wykorzystywana w analizach porównawczych, które są elementem kontroli zgodności stosowanych cen z warunkami rynkowymi.

Warto również podkreślić, że większość państw europejskich utrzymuje instytucję porozumień cenowych, która jest cenionym rozwiązaniem zwiększającym atrakcyjność danego systemu podatkowego, co potencjalnie może mieć wpływ na przyciąganie inwestycji.

Copy link